SON DAKİKA

Fındık fiyatlarında düşüş yaşanıyor

Bu haber 29 Ekim 2020 - 10:02 'de eklendi ve 790 views kez görüntülendi.

Giresun’da 26 liraya kadar çıkan fındık fiyatları 24 lira 50 kuruşa kadar geriledi. Ancak önümüzdeki günlerde tekrar artış yaşanması öngörülüyor.
2020 yılı sezonunda fındık fiyatları serbest piyasaya 22 lira ile başlarken Ekim ayının ortalarında 26 liraya kadar yükseldi. Bugün ise ihracatta azalmalar yaşanırken fındık fiyatları 24 lira 50 kuruş ile 25 lira civarında seyrediyor.
Fındık fabrikası işletmecisi Ekrem Civelekoğlu , “Fındık fiyatları şu anda 24 lira 50 kuruş ile 25 lira civarında. 15 gün önce 26 liradan fındık alıyorduk. Önümüzdeki günlerde fındık piyasasında nasıl bir fiyat oluşacağını da kestirmek kolay değil. Üreticiler ilk günden beri 30 liraya yükseleceğini düşünüyorlar ancak fiyatlarda şu an bir düşüş yaşandı. Umarım üreticimizin beklemiş olduğu bu fiyatlar ilerleyen aylarda gerçekleşir. Bu aralar okullarında açılması piyasayı biraz olumsuz etkiledi. Okul masraflarından dolayı üreticiler ellerindeki fındığın bir kısmını sattılar. Pazara fazla fındık gelmiyor ama yine de küçük bir hareketlenme oldu” dedi.
Fındık ihracatında yaşanan azalmanın da fiyatlarda etkili olduğunu söyleyen Civelekoğlu, “Fındık ihracatında azalma yaşanıyor. Büyük firmaların talepleri bir önceki ihracat yılına göre daha az. Bu durumda fiyatları olumsuz etkiledi. Şu an piyasada levant kalite fındık Giresun kalite fındıktan daha fazla. Aralarında da 2 TL gibi fiyat farkı var. Giresunlu üreticiler fiyatların yukarıya çıkacağı beklentisi ile pazara fındıklarını çok getirmiyor. Buda fiyatlara yansıyor. Ancak şunu söyleyebilirim dünyanın en kaliteli ve lezzetli fındığı Giresun kalite fındığımız özellikle kuruyemişçiler tarafından kalite ve lezzet açısından çok daha fazla tercih ediliyor. Şuanda durum bu şekilde seyrediyor. İnşallah fındığımız hak ettiği değeri bulur ve böylelikle üreticimizde daha fazla kazançlı olur” şeklinde konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN