Aksu Festivali’nde sembolik kutlama « Giresun İleri Gazetesi

https://www.giresunileri.com/konya-ruzgari-esti/

SON DAKİKA

Aksu Festivali’nde sembolik kutlama

Bu haber 19 Mayıs 2020 - 12:33 'de eklendi ve 1.899 views kez görüntülendi.

Giresun’da yöreye özgü geleneklerin yaşatılması amacıyla yüzyıllardır düzenlenen ve bu yıl 43.’sünün organize edilmesi gereken “Uluslararası Giresun Aksu Festivali” korona virüs salgını nedeniyle zorunlu olarak iptal edildi.

Her yıl 20-23 Mayıs tarihlerinde düzenlenen ve ana kutlaması 20 Mayıs günü yapılan festival için Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Aksu’da bulunan festival alanına giderek yüzyılların geleneğini yerine getirecek. Şenlikoğlu Aksu Deresi’nin denizle buluştuğu yerde dilek tutarak yedi çift, bir tek taşı dereye atıp saç ayaktan geçecek.

Yüzyıllardır kutlanan ve binlerce kişinin katıldığı festivali bu yıl kutlayamamanın kendilerini üzdüğünü belirten Başkan Şenlikoğlu: “Biz Mayıs yedisi ile büyüdük. Kendi evimizin hemen yanında kutlanması nedeniyle de heyecanını, coşkusunu, geçmişini gayet iyi bilirim. Ancak koronavirüs nedeniyle tüm etkinliklerde olduğu gibi festivalimize de bu yıl ara vermek zorunda kaldık. Çünkü sağlık her şeyden önce gelir. İnşallah önümüzdeki yıllar aynı coşkuyla festivalimizi yeniden kutlarız” dedi.