SON DAKİKA

Yıl 2020 elektrik kesintisi nedir?

Bu haber 16 Ocak 2020 - 10:37 'de eklendi ve 1.095 views kez görüntülendi.

Geçen Hafta sonu elektrik kesinti ilanları ve vatandaşı canından bezdiren elektrik kesintileri kamuoyunda büyük tepkilere neden olmuştu. Kış ayının hüküm sürdüğü şu soğuk günlerde, insanların hafta sonu ilan edilen bu kesinti ilanı her kesim tarafından sert bir dille eleştirildi. Her ne kadar kesintilerin iptal edildiği söylendiyse de Giresun ilinin yaşadığı bu elektrik sıkıntıları vatandaşı çileden çıkarıyor.

Teknolojinin en üst noktalarına gelindiği şu çağda Giresun ilinde elektrik kesintilerini konuşmak zorunda kalıyoruz. İnsan hayatının en önemli unsurlarından biri olan, yokluğunda hayatı akışını durduran elektrik kesintileri ilkellikte kalmış ülkelerde dahi kalmadı. Giresun İlinin bitmez çilesi olan elektrik sıkıntılarına artık gerçekten neşter vurmanın zamanı geçeli yıllar oldu. Özelleştikten sonra yatırımdan ziyade kar elde etme amacı güden, sadece fatura kesme, gecikme zammı yükleme, açma kapama ücreti alma konusunda maharetini sergileyen özel firmalar, yatırım ve geliştirme konusunda ise bir kaplumbağa hızıyla hareket ettiler.

Günümüz koşullarında iş hayatından, yaşam hayatına her evremizde elektrik olmazsa olmaz bir faktördür. Elektriği kestiğinde adeta hayat duruyor. Isınmasını kalorifer, klima gibi benzeri konutlar, iş hayatını sürdüren işletmeler, esnaf bilumum elektrikle çalışan her şey duruyor.

YILLARDIR BU SORUNLAR DEVAM EDİYOR

Giresun ve ilçeleri elektrik yatırımları ve sorunları nedeniyle yıllardır özelleşme sonrasında da artarak bu sorunları yaşıyor. Merkezin bazı kesimlerinde ve bazı ilçelerde geri kalmış Afrika ülkeleri gibi paslı direkler, gökyüzünü örmüş karmaşık teller hala duruyor yer altına alma çalışmalarının yapılmadığı yerler var. TEDAŞ döneminde yatırımlar yapılırken şu an sadece yüzeysel bakım, onarım ve kazanç elde etme var. Bu çağda halkımıza bu eziyet reva görülmemelidir. Şu son yaşanan tartışmalardan artık bir çözüm doğmalı, siyasi iktidar bu işe el atarak yatırım yapan, sorun çözen, çağın en teknolojik gereçleriyle donatılan bir sistemin derhal tesisi için ağırlığını koymalıdır. Güçlü Türkiye sloganıyla hareket ettiğimiz son dönemde koca bir şehirde ve ilçelerinde elektrik kesintilerini konuşacaksak yazık bize! Özelleştirme sonrasında yaşanan aksaklıkların giderilmesi, mevcut firma bu hamleyi yapamıyorsa elinden alınması gerekir. Teknoloji savaşlarının gündem olduğu bir dünyada siz elektrik kesintileriyle uğraşıyorsanız vay sizin halinize!

FATURALAR İKİYE ÜÇE NASIL KATLANDI

Elektrik kesintisinde mahir, hizmet ve yatırımda pek mahir olmayan firmalar fatura keserken ellerini hiç korkak tutmuyorlar. Aynı haneye aynı kullanımda katlayan fiyatlar, bilinmedik türlü kesintiler ile inanın bir asgari ücretlinin maaşının ciddi bir bölümünü faturaya yatırmasına neden oluyorlar. Her geçen ay şişen, katlanan tahammül sınırlarını aşan bir hal alan faturalara bir çeki düzen verilmeli. Gerekirse bu iş devlet eliyle yapılmaya devam edilmelidir. Teknoloji çağında en büyük yatırım enerjiye yapılmalıdır.  Giresun halkını bu kış günlerinde kimsenin aciz bırakmaya hakkı yoktur. Yapamıyorlarsa bıraksınlar devlet yapsın.

Hakan Alpaslan
Hakan Alpaslanhakan@giresunileri.com