SON DAKİKA

MHP ADAYINI GERİ ÇEKTİ

Genel, GÜNDEM, SİYASET

GİRESUN KAZANACAK

GÜNDEM, SİYASET

Görele’nin 101. yıl dönümü

GÜNDEM, İLÇE HABERLERİ, SİYASET

Yetkisiz tohum, fide ve fidan satışı uyarısı

Bu haber 05 Mart 2018 - 9:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, yetkisiz kişilerin açıkta fide, fidan, tarla-sebze tohumu ve süs bitkileri satmalarının yasak olduğu uyarısında bulundu.

Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, ilkbaharın gelmesiyle çiftçilik faaliyetlerinde yoğunlaşma başladığına dikkat çekildi.

Tohumculuk Kanunu ile Tohumculuk Sektöründe Yetkilendirme ve Denetleme Yönetmeliği uyarınca tohum, fide, fidan, süs bitkileri satan, dağıtan gerçek ve tüzel kişilere bayi belgesi, üretenlere ise üretici belgesi alma zorunluluğu getirildiği hatırlatılan açıklamada, “Yetkisiz kişilerin açıkta fide, fidan, tarla-sebze tohumu ve süs bitkileri satmaları yasaklanmıştır” denildi.

Açıklamada, bakanlıktan yetki almadan tohum, fide, fidan ve süs bitkileri satan, ruhsatsız olarak ticari anlamda üretimini yapan kişi ve kuruluşlara idari yaptırım uygulanacağı uyarısı yapılarak, şunlar ifade edildi:

“Halkımızın da bu konuda bilinçlenmesi; üzerinde etiket ve bitki pasaportu bulunan tohum, fide, fidan ve süs bitkilerini, bakanlığımızca yetkilendirilmiş tohumluk bayilerinden yada üretici belgesi olan üreticilerden almaları gerekmektedir. Üreticilerimiz, açıkta, yetkisiz kişilerden, etiketsiz, sertifikasız ve pasaportsuz tohum, fide, fidan, süs bitkileri satın aldığında birçok sorunla karşılaşabilmekte, hastalık ve zararlılara rastlanabilmektedir. bu durum fide, fidan kurumalarına, verim kaybına neden olmaktadır.”