“Üreticimiz başımızın tacıdır” « Giresun İleri Gazetesi

SON DAKİKA

İMZALAR ATILDI

Genel, GÜNDEM

“Üreticimiz başımızın tacıdır”

Bu haber 17 Ağustos 2017 - 20:21 'de eklendi ve 129 views kez görüntülendi.

Milyonlarca fındık üreticisinin merakla beklediği açıklamayı yapan Bakan Fakıbaba, “Toprak Mahsulleri Ofisi, 2017 yılı ürünü Giresun kalite fındık için 10,5 lira, Levant kalite fındık için 10 lira fiyatla önümüzdeki pazartesiden itibaren tüm gücü, hızı ve takımıyla alıma başlayacak” dedi.

 

FINDIK SATMAKTA ACELE ETMEYİN!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, TMO aracılığıyla fındık alımına karar verdiklerini belirterek, 2017 yılı ürünü Giresun kalite fındığın 10,5 lira, Levant kalite fındığın 10 lira fiyatla alınacağını söyledi. Bu fiyatların alt fiyatlar olduğuna işaret eden Fakıbaba, üreticilerden, fındıklarını satmakta acele etmemelerini ve piyasayı takibe almalarını istedi.

ÜRETEN YOKSA YAŞAM YOKTUR

Bakanlığın, üretimin sürdürülebilmesi yoğun gayret gösterdiğine dikkati çeken Fakıbaba, “Üreticimiz kazanmalı ki̇ üretim süreklilik kazansın, hiç bitmesin. Üreten yoksa yaşam yoktur. Çiftçimiz, üreticimiz başımızın tacıdır. Fındık üreticilerimiz de aynı şekilde başımızın tacıdır. Malum fındık, Karadeniz bölgemizde alternatifi olmayan stratejik bir üründür” diye konuştu.

REKOLTE 650-700 BİN TON CİVARI!

Fındık rekoltesine ilişkin beklentilerini de açıklayan Fakıbaba, “Rekolteyi önceden 700 bin ton olarak hesap ediyorduk ancak son dönemde meydana gelen külleme ve güneş yanığından dolayı 650-700 bi̇n ton civarında öngörüyoruz. Bizde rekolte yüksek olmasına rağmen dünya rekoltesinde geçen yıla göre ciddi bir artış yok. Bu da Türkiye’nin bir avantajı olarak görülmektedir” ifadesini kullandı.