SON DAKİKA

ŞENLİKOĞLU FARKI

Genel, GÜNDEM

TMO’DAKİ FINDIK BAZILARININ İŞTAHINI KABARTIYOR!

Bu haber 18 Ocak 2018 - 18:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

GZO Başkanı Karan, “Aldığımız duyumlara göre bazı kesimler TMO’nun elindeki ürünü ucuza kapmanın peşinde!”

 

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “TMO’nun fındık alımını eleştirerek, öyle almakla bitmeyecek kadar çok fındığın var olduğunu hayal aleminden bilgi gelmiş gibi kamuoyunu yanlış bilgilendiren kesim şu anda TMO’ya fındık gelmediği için alım yerlerini kapatılmasıyla ilgili hiçbir yorum yapmıyor. Ayrıca TMO’nun elindeki fındığa göz koymalarını da anlamış değiliz” dedi.

TMO depolarındaki fındığın çok değerli olduğunu vurgulayan Karan, “Aralık ayı borsa verilerine göre 2017 yılı rekoltesinin yaklaşık 600 bin tonu satılmış durumda. Üreticinin elinde ürün kalmadı. Pazar gelen fındık yok denilecek kadar az. Piyasada 100 bin ton fındık var veya yok. Şu anda en büyük stok TMO’nun elinde. Buda bazı kesimlerin iştahını kabartıyor. Aldığımız duyumlara göre bu kesim TMO’nun elindeki ürünü ucuza kapmanın peşinde. TMO’nun fiyatını tavan fiyat yapalım bunun üzerinde bir fiyattan fındık almayalım, fiyat düşük kalsın ona göre TMO’daki fındığı ucuza alalım senaryosu gün yüzüne çıkmaya başladı” diye konuştu.

DÜŞÜNMEK DAHİ İSTEMİYORUZ

TMO’nun direk piyasaya fındık satmaması gerektiğinin altını çizen Karan, “Eğer TMO fındık satacaksa FİSKOBİRLİK vasıtasıyla sadece tüketici endeksli ürün satmalı ya da direk ihraç etmelidir. Bunun dışında bir satışa ziraat odaları olarak karşı olduğumuzu şimdiden beyan ederiz. Kaldı ki, TMO elindeki fındığı satmak zorunda değil. Devlet üreticisini koruma ve bir fiyat istikrarı sağlanması adına bu alımı gerçekleştirdi ve yaklaşık 140 bin ton fındığı deposuna koydu. Şimdi bunu birileri para kazansın diye zararına piyasaya sunacağını düşünmek dahi istemiyoruz” dedi.

TMO’DAKİ FINDIĞI MEHÇETÇİKLERİMİZ YESİNLER

GZO Başkanı Karan, “Son olarak Milli Savunma Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında yapılan protokolle TSK’nın fındık ihtiyacının TMO’dan karşılanacak olması bizleri son derece memnun etti. Bunun devamının artarak gelmesini arzu ediyoruz. TMO’nun elindeki fındıktan birileri para kazanacağına, bu fındığı vatanın bekası için nöbet tutan askerimiz yesin” dedi.

OKULLARDA DA FINDIK DAĞITILSIN ÖNERİSİ

Karan, “Ayrıca şu anda okullarda nasıl öğrencilere süt ve kuru üzüm dağıtılıyorsa fındıkta dağıtılabilir. Bununla ilgili de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrıda bulunuyoruz. Geleceğimizin teminatı çocuklarımız sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyen fındıkta tüketsin” diye konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN