SON DAKİKA

ŞENLİKOĞLU FARKI

Genel, GÜNDEM

Tarihi Bulancak İskelesi Yenileniyor

Bu haber 11 Şubat 2019 - 10:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Demokrat Parti’nin İlk Genel Başkanı Celal Bayar’ın seçim sözü olarak 1953 yılında yaptırdığı tarihi Bulancak İskelesi eski görünümüne kavuşturulacak.

 

Demokrat Parti’nin İlk Genel Başkanı Celal Bayar’ın 1946 yılında Giresun’un Bulancak ilçesine vapurla ziyaretinde bizzat eksikliğini hissettiği ve kayıktan düşerek boğulma tehlikesi geçirmesinin ardından seçimi kazanmaları sonrasında söz verdiği gibi 1953 yılında yaptırdığı tarihi Bulancak İskelesi eski görünümüne yeniden kavuşturulacak.

1946 yılında seçim gezileri kapsamında Giresun’un Bulancak ilçesine vapurla gelen Demokrat Parti Genel Başkanı Celal Bayar, ilçede vapurla yanaşacakları bir iskele olmaması nedeniyle açığa demirleyen vapurdan kayıkla alınarak sahile getirilmesi sırasında kayığının alabora olması sonucu kayıktaki partililer ile suya düşmüş boğulma tehlikesi yaşamıştı. Sahildeki balıkçıların durumu görerek motorlara alınan Bayar ve DP’liler, sağ salim kıyıya çıkartılmıştı. Bayar, seçimi kazanıp iktidara gelmeleri halinde Bulancak sahiline bir iskele yaptıracakları sözünü vermiş ve bu sözünü 1953 yılında gerçekleştirmişti. İskele 272 metrelik uzunluğuyla Doğu Karadeniz’in en uzun iskelesi ünvanına sahipti. Ancak Karadeniz Sahil Yolu’nun 1990’lı yıllarda yapımına başlanmasının ardından yarısından fazlası yıkılan iskele bugünlerde yapılan çalışmayla yeniden eski görünümüne kavuşacak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar, Bulancak Kültürü’nün sembol eserlerinden biri olan tarihi Bulancak İskelesi’ni yeniden eski günlerine kavuşturmak, Bulancaklılar’ın güzel vakit geçirebileceği bir sosyal alan haline dönüştürmek için çalışma başlattıklarını söyledi.

Karadeniz Sahil Yolu’nun yapımı sırasında yarısından fazlası yıkılarak yol altında kalan iskelenin son derece bakımsız ve zor ulaşılan bir mekan haline geldiğini kaydeden Yakar “Belediye Başkanlığımız döneminde 30 metre uzatılarak, yine her iki yandan genişlemesi yapılan ve geçici restorasyonu yapılan iskelemizi daha da güzel bir alan haline getirmek için çalışmalarımızı sürdürdük. Yeniden projelendirerek ihaleye açtık. 30 Ocak’ta ihaleye çıktığımız İskele Projemizin bugün itibarı ile de yer teslimini yaptık. Geçici olarak yaya trafiğine katılan iskelenin üst yapı sökümleri önümüzdeki günlerde başlayacaktır. Yeni baskı beton taban kaplaması, yeni korkuluklar, ışık gösterilerinin de yer alacağı yeni ışıklandırma sistemi, oturma grupları, anıt bayrak gibi unsurlarla bölgede imrenilecek bir eser ortaya çıkacaktır. Bulancaklılar eskiden olduğu gibi gururla gezebilecekleri yeni bir sosyal alana ve iskeleye kavuşmuş olacaklardır. Bir iki ay gibi kısa bir sürede tamamlanmasını hedeflediğimiz iskele projemiz ilçemize hayırlı olsun” diye konuştu.