SON DAKİKA

Bitmeyen okuma azmi!

Genel, GÜNDEM

ŞENLİKOĞLU’NDAN MUHTEŞEM PROJELER

Bu haber 12 Şubat 2019 - 10:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

AK Parti Belediye Başkan Adayı Sayın Aytekin Şenlikoğlu’nun Millet Bahçesi Projesi’nden sonra açıkladığı Nefes Alan Şehir Projesi de büyük heyecan uyandırdı.

Projede; Şehir içinde 114.000 m2 kavşak ve yol düzenlemesi, 3.600 araçlık otopark, 54.500 m2 bölge parkları düzenlemesi, 750 kişilik istihdam, trafiği rahat akan, kavşak sorunlarını çözmüş, şehrin park yerleri sorununu kapalı otoparklarla bitirmiş, modern pazar alanlarına sahip, çocukların güvenli alanlarda oynadığı, insanların huzur bulduğu bölge parkları bulunuyor. Bu muhteşem projenin detayları video ve resimlerle anlatıldı. Aslında geçen yıllarda bu ve buna benzer projeler hayata geçmeliydi. Gel gör ki caddeler aynı cadde, yollar aynı yol, kaldırımlar aynı kaldırım. Birkaç cadde haricinde düzenlenen bir yer yok.

KAYNAĞI NEREDEN BULACAKMIŞ

Tabi projeler muazzam ve umut verici projeler. Sayın Kerim Aksu taraftarları gerek sosyal medyada gerek ortamlarda; “Bunlar çok büyük projeler, kaynağını nereden bulacak?” sorularıyla projeleri gölgelemeye başladılar.

10 sene bir şey üretmeyen, sadece algı üzerinden “yaşasın kral” zihniyetinin projeleri anlamasını beklemek iyi niyet olur. İzmir’de neyse, Sinop’ta neyse, Giresun’da da aynı ama Sayın Aksu 10 senedir aynı projeleri pişirip pişirip gündeme getirdiğinde ne “Bunu daha önce söz verdin” diyen var ne de “Belediye borç batağında kaynağı nereden bulacaksın?” diye soran var.

Her zaman söylüyorum. Bu eleştirilmezliğin Türkiye’de örneği yoktur. Sanırsınız ki Giresun Karadeniz’in hizmette birincisi, caddeler pırıl pırıl, parklarda çocuklar cıvıldıyor, kültür siteleri ve spor komplekslerinde halkımız hizmet alıyor, kapalı pazar yerlerinde esnafımız satış yapıyor, sahilimiz inci gibi dizilmiş de eleştiri olmuyor. Bir kırmızı kazak bir gülen adam algısıyla halkımızla adeta dalga geçiliyor. Ordu aşmış kendini, Trabzon uçmuş orada bile belediye başkanları yeri geliyor yerden yere vuruluyor ama Giresun’da her şey muhteşem ki tek bir aleyhte eleştiri yapılmıyor, yapılamıyor. Yapılıyor diyen varsa bir gazete manşeti göstersin.

BU ŞEHRİ SUNİ ALGILARA MAHKUM ETMEYELİM

Gazetelerden, sosyal medyadan hala aynı algı mücadelesi sürüyor. Ne borç açıklanıyor ne yapılan anlatılabiliyor. Buna basit bir örnek vermek istiyorum. Sosyal paylaşım sayfalarında genç bir kardeşimiz “10 senede Kerim Aksu’nun yaptıklarını görmemek ayıptır” yorumu yapmış. Bende kendisine “Atapark, çan kulesi ve çevresi, Gazi Caddesi gerisini sen say kardeşim” diye yorum yazdığımda, Gülücük koyup “Abi bunlar derin konular hayırlı akşamlar” deyip veda etti. Çünkü sayacak bir şeyi yok. Cadde orada, sahil orada, yol orada, verilip tutulmayan vaatler orada. Bu nedenle bu güzelim şehri algılara, gülücük ve sarılma hikayelerine heba etmeyelim.

Öte yandan kimlerin kimlerle ittifak yaptığını, onlarca askerimizin Şehit olduğu hendek ihanetine destek verenlerin, ülkücülere işkence edenlerin çocuklarının nasıl aday gösterildiğini görünce bu seçim muazzam bir beka sorunu ile önem kazanıyor. Hem yerelde yaşanan başarısızlıklar hem genelde yapılan kahredici ittifakları düşünülünce o sandık geleceğimizin oylandığı bir sandık haline dönüşüyor. >>Hakan ALPARSLAN