Rekolte ‘goruk’ çıkabilir! « Giresun İleri Gazetesi

SON DAKİKA

İMZALAR ATILDI

Genel, GÜNDEM

Rekolte ‘goruk’ çıkabilir!

Bu haber 20 Ağustos 2017 - 20:08 'de eklendi ve 132 views kez görüntülendi.

Fındık fiyatlarını manipüle etmek için masa başından 750 bin ton rekolte olduğunu ileri süren fındık baronlarına sert tepki gösteren Giresun Ziraat Odası Başkanı Karan, şuanda toplanan fındığın 3’te 1’inin goruk olduğunun altını çizerek, bunun da rekolte tahminlerini alt üst edeceğini belirtti. 

TOPLANAN FINDIĞIN 3’TE 2’Sİ GARAMUK

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, birileri tarafından hayal kurulduğu gibi fındık rekoltesi bulunmadığının altı çizerek, “Şu anda hasat edilen fındığın üçte biri goruk” dedi. Karan, devletin Gıda, Tarım ve Bakanı dahi, “2017 yılı rekoltesi 650 bin tonlar civarında gerçekleşebilir” yönünde açıklamada bulunurken, birileri tarafından halen 750 bin ton rekolte dillendirilmesine bir mana veremediklerini, bunun takdirini ve değerlendirmesini üreticiye bıraktıklarını kaydetti. Karan, bahçesine bin bir umutla giren üreticilerin bu yıl büyük hayal kırıklığı yaşadığına dikkat çekerek, şu anda hasat edilen üç fındıktan ikisinin garamuk olduğunu, bununda büyük oranda rekolteye yansıyacağını ifade etti.

OTURDUKLARI YERDEN REKOLTE AÇIKLIYORLAR

Toplanan fındıkların ne kadarının çuvala gireceğinin tam bir muamma olduğunu belirten Karan, “Bölgemizde ve ilimizde fındık hasadı sahil kesimlerde büyük oranda tamamlanırken, orta ve yüksek kesimlerde devam etmekte. Ancak üreticilerimiz tarafından bizlere aktarılan bilgilere göre, toplanan fındıkların üçte biri kara garamuk yani halk arasındaki tabirle goruk. Bunu bahçeye giren ve fındık hasadı yapan herkes bizzat görebilir. Biz birileri gibi oturduğumuz yerden masa başında rekolte tespiti yapmıyoruz. Üreticilerimizin bize aktardığını ve bizzat kendi tespitlerimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz. Kaldı ki, biz bu zamana kadar bir rekolte rakamı telaffuz etmedik. Ziraat Odası olarak, ‘Rekolte tespiti devlet eliyle tek elden yapılsın, çıkan sonuca razıyız’ dedik. Bu arada rekolte tespit komisyonlarda yer alan bazı kurumlar gibi çıkan sonucu beğenmeyerek şer de düşmedik. Tespit edilen sonucun altına imzamızı attık. Biz şunu söylüyor ve savunuyoruz; Bu yıl ki fındığın üçte biri ‘goruk’ fındık çuvala girince bunu da herkes apaçık görecektir. Halen ‘Bu yıl 750 bin ton fındık rekoltesi var’ diyenlerde o zaman ne diyecek merak ediyoruz” ifadelerini kullandı.