ÖRNEK BAHÇEYİ TANITTILAR « Giresun İleri Gazetesi

SON DAKİKA

İMZALAR ATILDI

Genel, GÜNDEM

ÖRNEK BAHÇEYİ TANITTILAR

Bu haber 10 Ağustos 2017 - 20:06 'de eklendi ve 142 views kez görüntülendi.

Giresun, Trabzon, Ordu, Düzce ve Sakarya illerinde fındıkta verimi artırmak için ‘Değerli Tarım Projesi’ uygulaması yapan Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Ticaret A.Ş., Ordu’nun Ulubey ilçesi Fındıklı köyünde oluşturdukları örnek bahçenin tanıtımını yaptı.

Model bahçe uygulamaları kapsamında 2 dönümlük fındık arazisinde yapılan çalışmaları çok yönlü bir biçimde anlatan, Ferrero Değerli Ticari Tarım Direktörü Ersin Arısoy, Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Taşkın, Değerli Tarım Müdürü Gökhan Arıkoğlu, Sosyal Sürdürebilirlik Koordinatörü Melike Kıratlı ile Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkan Vekili Özer Akbaşlı, oluşturulan model bahçe ile ilgili şu bilgileri verdiler.

“Üreticilerimiz bahçelerinde Toprak tahlili alırken gübre, organik atık yığınlarının olduğu yerden ve yol kenarlarından toprak almamalı. Kompost ve kireç taş iz düşümüne serpilip toprakla karıştırılmamalı, hayvan gübresi mutlaka yanmış olmalı, toprak uygulamalarında kış dönemi taban ve kompoze gübreler kasım ve mart aylarında, kış dönemi B+ZN tabandan kasım ve mart aylarında yapılmalı, nisan ayında CN uygulaması yapılmalı, mayıs ve haziran aylarında ise ihtiyaca bağlı kompoze veya azot içeren gübreler kullanılmalıdır.

Fındık bitkisinin ideal ve ekonomik ömrü 60 yıldır. Dikimden 11-12 yıl sonra ekonomik ömür başlar ve 40 yıla kadar devam eder. 40. yıldan itibaren ise verim ve kalite kayıpları başlar. Fındık tarımında budama, gübreleme, zirai mücadele ve bakım İşleri gibi çalışmaların zamanında yapılması verim ve kalite üzerinde olumlu etki yaratır.”

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Ferrero yetkilileri, model bahçenin tanıtımı sırasında hastalık ve zararları, hasat nasıl olmalı, kurutma yapılırken nelere dikkat edilmeli, kireçleme nasıl yapılmalı, yapraktan gübre takviyesi ve kışa hazırlık nasıl yapılmalı, fındık bakteriyel yanıklığı ve dal kanseri ile ilgili mücadele nasıl yapılmalı gibi konulara detaylı açıklamalar getirdiler. Fındık toplama makinesinin tanıtımını da yapan Ferrero yetkilileri, bu makine ile belirli süreçte fındığı yerden toplama suretiyle 25-30 kişinin yapacağı işi, 5 kişinin yapabileceğini belirterek, makinenin eğimli arazilerde dahi hortum vasıtasıyla 80 metreye kadar fındık toplama kapasitesine sahip olduğu vurgusunu yaptılar.

“GENÇLERİMİZİN BAHÇELERE İLGİSİ AZALIYOR”

Tanıtım programı sırasında söz alan Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkan Vekili Özer Akbaşlı da, bölgemizde üreticilerin 59 yaş ortalamasında olduğunu belirterek, “Gençlerimizin bahçelere ilgisi maalesef giderek azalıyor. Yaklaşık 15 yıl sonra bu yaş ortalamasının daha da aşağılara inmesi fındığın geleceği açısından sorun teşkil edecektir. Fındık tarımından geçimini sağlayan yaklaşık 400 bin ailenin birlik ve beraberlik içinde bahçe verimlerini artırmak için var güçleriyle çalışmaları gerekmektedir” dedi.