SON DAKİKA

Kar kalınlığı 2 metreye ulaştı

İLÇE HABERLERİ, YEREL HABERLER

Onu ilk gece yapacaktın!

Bu haber 09 Mayıs 2019 - 10:28 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

İki kardeş aynı gün evlenmişler. Üç ay sonra bir araya gelmişler. Birinin eşi saygılı, neşeli, sevgi dolu, diğerinin eşi ise ateş püskürüyor. Diyor ki kardeşine; “Ya benim eşim saygısız, suratsız bana resmen kan kusturuyor ama yengem ne kadar saygılı, sevgi dolu ve neşeli sen ne yaptın ki böyle oldu?” diyor. Kardeşi de ona; “Ben ilk gece odaya bir kedi attım. Sonra bunun burada ne işi var? Aldım attım kediyi dışarı bağırdım, çağırdım otoritemi kurdum, ilk geceden ağırlığımı koydum” demiş. Diğer kardeş; “Madem böyle otorite konuluyor bende aynısını yapayım” diye eve gider. Planı uygulamaya koyar bir kedi bulur ve odaya atar. Tam eşiyle odaya girdiğinde; “Bu ne ya?! Bunun burada ne işi var? Ayıp ya!” falan diyerek, kediye hamle yapar ki eşi; “Hayatım o iş geçti onu ilk gece yapacaktın geç kaldın” der. Tabi hikayenin kahramanları hayal ürünüdür, mizansendir.

Esas gelmek istediğim mesele şudur. Giresun Belediyesi veya diğer ilçe belediye başkanları 31 Mart seçimlerinin ardından mazbatalarını alarak görevlerine başladılar. Demir tavında dövülür. Gerek personel üzerindeki değişimler, gerek hizmetler konusundaki yaptırımlar, gerek belediye işleyişi ile ilgili her ne yapılacaksa başlangıçta bunun ortaya konması lazım.

KADRO OLUŞUMU VE PERSONEL DİSİPLİNİ

Yukarıdaki hikaye gibi işi baştan sıkı tutmaz, gevşek davranırsanız ilerleyen süreçlerde sıkıntı yaşarsınız. İlk baştan disiplininizi ve uygulamalarınızı ortaya koyacaksınız ki, yarın sıkıntı yaşamayın. Siz şimdi personel disiplinini sağlamazsanız, kadro oluşumunu gerçekleştirmezseniz, sahadaki belediye tutumunu ve adaletini sağlamazsanız, basın ile ilişkinizi kurallara dayandırmazsanız, hizmetkarı olduğunuz halk ile ilgili kurallarınızı uygulamazsanız ilerleyen zamanlarda yapmadıklarınızın esiri olursunuz. Siz yaptığınız işi düzgün yapar, halkın gönlünü alırsanız, uygulayacağınız hiçbir yaptırım ne personeli ne de halkı rahatsız etmez.

TAVİZ TAVİZİ DOĞURUR

Acırsanız acınacak hale gelirsiniz. Dün başkalarının beslediklerini; “Bende besleyeyim düzene ayak uydurayım” derseniz, size kaybedenler gibi sizde başkalarına kaybedersiniz. Düzenin adamları kalır siz gidersiniz. Personel konusunda tavizkar olursanız halka hizmet aksar, saha sıkıntıya girer ve kaybeden personel değil yönetenler olur. Adaletsiz olana göz yumarsanız, adaletin olmadığı yerde çark dönmez, hizmet olmaz. “Geçmişte yapmış ama olsun” diye zafiyet gösterirseniz bu zafiyet gösterenlere cesaret olurken, işini düzgün yapanların gardını düşürürsünüz. Adaletiniz hem personelin, hem halkın üzerinde; “Bu adam yanlışa göz yummaz” sloganına dönüşmeli. Aksi takdirde tartışılırsınız.

BÖLÜŞÜN BÖLÜŞTÜRÜN

Bir savaş kazanılmışsa ve ganimet elde edilmişse o ganimet seninle savaşanlara bölüştürülür. Sadakada kural bile ilk önce yakınından başlamaktır. Sen eğer yanında gönlünü, emeğini, fikrini ortaya koymuş dava insanları varken, karşıdan gizli veya açıktan ateş edenlere ganimet dağıtıyorsan, adaletten bahsedemezsin. Yarın başın dara girince bakmışsın ki yanında kimse kalmamış. O yüzdendir ki basından tutunda, hizmete her ne varsa yakından başlamak kaydıyla adaletli ve tüysüz yetimin hakkını koruyarak işleri bölüştürün, paylaşın. Hep bir kişiye hep aynı adamlara bölüştürürseniz buna ne Allah razı gelir nede kul. Şu an bu konuda bazı tereddütler taşıyorum. Bakıyorum ki seçimlerin en çetrefilli zamanlarında bir ona bir buna öpücük verenler güçlendikçe güçlendiriliyor ve palazlandırılıyor. Umarım yanılıyorum. >>Hakan ALPARSLAN

 

Hakan Alpaslan
Hakan Alpaslanhakan@giresunileri.com