SON DAKİKA

Milyonlarca üretici müjde bekliyor

Bu haber 18 Temmuz 2019 - 10:33 'de eklendi ve 75 views kez görüntülendi.

Fındıkta istikrarlı bir fiyat politikası için devlet eliyle mutlaka müdahil alım yapılması gerektiğinin altını çizen GZO Başkanı Karan, fındık taban fiyatının artan girdi maliyetleri ve değerinde fiyat olarak bu ay içerisinde açıklanması gerektiğine dikkat çekti.

 

GÖZLER TARIM BAKANLIĞINA ÇEVRİLDİ

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 2019 yılı fındık hasadına sayılı günler kala, üreticinin dört gözle TMO’dan gelecek müjdeli haberi beklediğini kaydetti. Karan, TMO’nun hasat öncesi piyasada olacağını ve alım fiyatını açıklaması gerektiğini bildirdi. Geçtiğimiz günlerde AK Parti Giresun Milletvekili Kadir Aydın imzalı fındıkla ilgili yapılan açıklamanın memnuniyet verici olduğunu ifade eden Karan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’na talimatıyla Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yapacağı açıklamayı beklediklerini söyledi.

TMO’NUN ALIM FİYATI BELİRLENMELİDİR

Karan, “Fındık üreticisi artık hasat için gün sayıyor. Bu yıl ürünün erken olgunlaştığını da göz önünde bulunduracak olursak, sahil bandında üreticilerimiz bu ay sonu itibariyle bahçesine girerek hasada başlayacaktır. TMO’nun alım kampanyası ve taban fiyatı ay sonuna kadar açıklanırsa üretici bahçesine mutlu, mesut ve ürününü kaç liradan satacağını bilerek girecektir. Erken hasat beraberinde, ürünün pazara erken inmesini de sağlayacaktır. Bu nedenle üretici serbest piyasanın insafına bırakılmadan TMO’nun alım fiyatı belirlenmelidir. Aksi takdirde geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi üreticilerimiz ilk etapta ürününü ucuz satmak zorunda kalacak ve yine kaybeden üretici, kazanan ise tekelci zihniyetler olacaktır” dedi.

CUMHURBAŞKANIMIZA GÜVENİYORUZ

Yeni hasat öncesi serbest piyasada fındık fiyatının ani bir düşüş yaşadığına da dikkat çeken Karan, “Geçtiğimiz günlerde 18-19 liraya kadar çıkan fındık fiyatı şu anda 12-13 liraya kadar düşmüş durumda. Bunun anlamı; Serbest piyasa aktörleri ve tekelci zihniyet yeni sezon öncesi fındık fiyatlarını düşürebildiği kadar düşürmek, müdahil alım olmazsa üreticinin alın terini ucuza kapatmaktır. Devletimiz ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın buna fırsat vermeyerek, fındık üreticisinin yanında olacağına canı gönülden inanıyor ve güveniyoruz” dedi.