SON DAKİKA

Karadeniz’i kuruttuk!

Bu haber 14 Şubat 2020 - 10:47 'de eklendi ve 237 views kez görüntülendi.

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Arslan; “Karadeniz’de artık balık kalmadı, Karadeniz’i hep birlikte kuruttuk” dedi.

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, bölgeyi etkisi altına alan soğuk havadan ve fırtınadan ötürü yaklaşık bir haftadır balıkçı teknelerinin denize açılamadığını söyledi. Balıkçıların çok zor bir dönem geçirdiğini ifade eden Arslan, “Gerçi balıkçı tekneleri denize çıksa da çok bir şey değişmiyor çünkü Karadeniz’i hep birlikte kuruttuk” değerlendirmesinde bulundu.

Av yasağının kalkmasıyla birlikte bereketli bir sezon olmasını temenni ettiklerini ancak bu yıl balıkçıların sezonu bir ay erken kapatacak duruma geldiğini ifade eden Arslan, “Karadeniz’e can veren derelerdir. Biz dereleri kuruttuk, dereleri kirlettik, doğal dengeyi bozacak kimyasalları derelere oradan da Karadeniz’e akıttık. En önemli faktörlerden birisi de budur” diye konuştu.

“Yanlış avlanma, aşırı ve yasak avlanma da bir diğer etkendir” diyen Arslan, “1980’li yıllarda akvaryum gibi balık doluydu Karadeniz ancak artan balıkçı tekneleri, yanlış avlanma gibi nedenlerden ötürü artık Karadeniz bu baskıyı kaldıramamaya başladı.

İnanılmaz bir balıkçı filosuna sahibiz. Öyle ki Karadeniz’de balık kalmayınca büyük gırgırlarımız dünyanın birçok ülkesine gidiyor” dedi.