SON DAKİKA

DAĞLARDA HAİN AVI!

Genel, GÜNDEM

100 yıllık gurur 

Genel, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

Allah korudu!

Genel, GÜNDEM

KARADENİZ TURİZM ROTASI DÜNYA PAZARINA SUNULMALI

Bu haber 03 Ekim 2018 - 13:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

KEİPA Türk Delegasyonu Başkanı Cemal Öztürk, “KEİ üye ülkeler arasında yapılacak olan iş birlikleri, bölgemiz insanının turizmden aldığı payın çoğaltılması ve ekonomik refah düzeyinin arttırılması açısından hayati önem taşımaktadır” dedi.

 

TÜRKİYE TURİZMİ YÜKSELİYOR

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenterler Asamblesi Kültür, Eğitim ve Sosyal İşler Komisyonu’nun 51. Toplantısı, Bulgaristan Ulusal Meclisi’nin davetiyle, 1-4 Ekim 2018 tarihlerinde Sofya’da gerçekleşiyor. KEİPA Türk Delegasyonu Başkanı Ak Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, dünyanın önemli kültür ve turizm merkezleri arasında yer aldığını ifade etti. Öztürk, sağlık turizmi başta olmak üzere, doğa turizmi, gastronomi, inanç turizmi, termal turizm gibi alternatif turizm türlerinin çeşitlendirilerek, turizmin yılın her dönemine ve ülkenin her bölgesine yayılmasını, geliştirilmesini ve sektörde kalitenin arttırılmasını sağlama hedefleri doğrultusunda Türkiye’de birçok proje ve faaliyetin gerçekleştirildiğini söyledi.

İŞBİRLİĞİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

KEİ üye ülkeler ile gerekli iş birliğinin sağlanarak Karadeniz turizm hareketinin etkinleştirilmesinin önem arz ettiğini söyleyen Öztürk, “Dünyada değişen talepler ve farklı destinasyon arayışları beraberinde Karadeniz Bölgesi’ne kruvaziyer turizmi ile ilgili yeni fırsatlar sunmaktadır. Ülkemiz ve bölgemiz kruvaziyer turizminde gelişmeye ve büyümeye çok açık bir durumdadır. Turizm sektörünün de kruvaziyer gemilerinden azami şekilde faydalanması ve gemi yolcularına yeni liman ve gezi imkânlarının sunulması ile beraber Karadeniz Bölgesi kruvaziyer turizmine yönelik çok cazip bir merkez haline gelebilecektir. Karadeniz’e kıyısı bulunan ülkeleri kapsayan, kruvaziyer turizmi açısından henüz keşfedilmemiş Karadeniz rotasının dünya pazarına sunulması kapsamında, KEİ üye ülkeler ile gerekli iş birliğinin sağlanarak, uluslararası bir strateji belirlenmesi ve Karadeniz kruvaziyer turizm hareketinin etkinleştirilmesi önem arz etmektedir. Turizmin ülkelerimiz ve bölgemiz için vazgeçilmez bir unsur olduğunu tekrar vurgulayarak bu alanda iş birliğinin hayati derecede önemli olduğunun altını çizmek isterim” ifadelerini kullandı.