İlk yardım hayat kurtarır « Giresun İleri Gazetesi

SON DAKİKA

İMZALAR ATILDI

Genel, GÜNDEM

İlk yardım hayat kurtarır

Bu haber 21 Ağustos 2017 - 17:45 'de eklendi ve 224 views kez görüntülendi.

Ülkemizde az sayıda kişi acil durumlarda neler yapılabileceği bilgisine sahip. İlk yardım anında her saniyenin önemli olmasının yanı sıra doğru ilk yardım uygulamaları hayat kurtarabiliyor.

Medical Park Ordu Hastanesi Acil Servisinde görev yapan Uzman Doktor Eşref Çiftçi, Dünya İlk Yardım günü nedeniyle önemli bilgilendirmelerde bulundu. Uzm. Dr. Çiftçi, ilk yardımın hayat kurtarmada önemine değinmesinin yanı sıra doğru ilk yardım uygulamalarının nasıl olduğunu, kimlerin ilk yardım yapabileceğini bizlerle paylaştı.

İLK YARDIM NEDİR?

Herhangi bir kazada ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, profesyonel sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini engellemek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

İLK YARDIMIN TEMEL AMACI NEDİR?

İlk yardımın temel amacı, kaza sonrası veya beklenmedik ani hastalıklarda hasta ve yaralıları hayatta tutmaktır. Hayati tehlikenin ortadan kaldırılması, yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamak, hasta ve/veya yaralının mevcut durumunun kötüleşmesini engellemek ilk yardımın öncelikli amacıdır.

ACİL TEDAVİ NEDİR VE KİMLER TARAFINDAN YAPILMALIDIR?

Acil tedavi ünitelerinde, hasta veya yaralılara doktor ve sağlık personeli tarafından yapılan tıbbi müdahalelerdir.

İLK YARDIM VE ACİL TEDAVİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

İlk yardım, hayat kurtarma konusunda eğitim almış herkesin olay yerinde bulabildiği malzemelerle yapabildiği kurtarıcı müdahale olmasına karşın; acil tedavi bu konuda uzmanlaşmış doktor ve yardımcı sağlık personeli tarafından acil tedavi ünitelerinde ve ambulansta tıbbi donanımla yapılan müdahaledir.

HANGİ DURUMLARDA İLK YARDIM YAPILIR?

İnsan hayatını ölümle tehdit eden veya sakatlıkla sonuçlanabilecek olan, trafik kazaları, kırık – çıkık ve burkulmalar, solunum yolu tıkanıklığı, yabancı cisim yutma, yanık, elektrik çarpması, kimyasal maddelerle temas, donma, havale geçirme, ilaçla veya gazla zehirlenmeler ve böcek sokması gibi durumlarda ilk yardım uygulamasına ihtiyaç duyulabilir.

İLK YARDIM MÜDAHALESİ YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

İlk yapılması gereken hasta veya yaralının durumunu belirlemek, hava ve solunum yolu güvenliğini değerlendirmek ve öncelikli müdahale edilecekleri belirlemek, yaralıların korku ve endişelerini gidermektir. Hasta veya yaralının durumunun ağırlaşmasını önlemek için kendi kişisel olanakları ile gerekli müdahalelerde bulunmak, kırıklara ve çıkıklara yerinde müdahale etmek, hastanın yarasını görmesine izin vermemektir. Ancak hasta veya yaralı hayati tehlikede olmadığı sürece ağır yaralı kişi asla yerinden kıpırdatılmamalıdır.

İLK YARDIM SIRASINDA SIK YAPILAN HATALAR NELERDİR?

Yaralanmış insanı uygun ve hızlı bir şekilde tedavi etmenin iyileşme üzerinde etkisi çok büyüktür. Ancak tam tersi, birçok hasta yanlış şekilde yapılmış ilk yardım müdahalesi sebebiyle ömür boyu sürebilen sıkıntılar yaşamaktadır. Sık yapılan bazı hatalar şunlardır:

Burun kanamasında başı arkaya yatırmak. Burkulmalar ya da çatlaklarda sıcak su uygulamak. Yaralanmış bir gözden parça çıkarmak. Kanayan yaradan gazlı bezi çekmek. Bir yanığı yeterince uzun tedavi etmemek. Boğazına bir şey kaçan çocuğu kucaklayıp kaldırmak. Kaza geçirdikten sonra hastaneye gitmemek. Sağlık görevlilerin sizi bulmasını zorlaştırmak.

TEMEL İLK YARDIM UYGULAMALARI NELERDİR?

İlk yardım temel uygulamaları; koruma, bildirme, kurtarma (KBK) olarak ifade edilir. Koruma; kaza sonuçlarının ağırlaşmasını önlemek için olay yerinin değerlendirmesini kapsar. Bildirme; olayı mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde telefon veya diğer kişiler aracılığı ile gerekli yardım kuruluşlarına bildirilmektir. Kurtarma; olay yerinde hasta veya yaralılara ilk müdahaleyi hızlı ancak sakin yapmaktır.

İLK YARDIM TEKNİKLERİ NELERDİR?

İlk yardım öncelikle, hayati önem taşıyan, ilk yardımın ABC’si olarak adlandırabileceğimiz; havayolu, solunum ve dolaşım üzerine odaklanmalıdır. Bunun yanı sıra kanamanın kontrol edilmesi ve kırık tespiti (Atelleme) sağlanmalıdır.