İLAHİYAT FAKÜLTESİ DEKANLARI TOPLANDI « Giresun İleri Gazetesi

SON DAKİKA

İMZALAR ATILDI

Genel, GÜNDEM

İLAHİYAT FAKÜLTESİ DEKANLARI TOPLANDI

Bu haber 04 Ağustos 2017 - 22:06 'de eklendi ve 181 views kez görüntülendi.

GRÜ Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Giresun Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nin 2012 yılında kurulduğunu hatırlatarak, her geçen yıl öğrenci sayısının arttığını ve bu toplantı sonucunda izlenecek yol ile bu sayının daha da artmasını temenni ettiklerini belirtti. Rektör Coşkun Pedagojik formasyonun bu fakültelerde derslere entegre edilmesinin bu bölümlerde okuyan öğrencilere büyük avantajlar sağlayabileceğini ifade etti.

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun,  Yükseköğretim Kurulu’nda düzenlenen İlahiyat Fakültesi Dekanları Toplantısına katıldı.

Toplantıda, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın başkanlığında düzenlenen ve ilahiyat fakültelerindeki eğitimin niteliğinin artırılmasına yönelik atılacak adımların yanı sıra 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin lisans eğitimi sırasında pedagojik formasyon derslerini de almalarına imkan sağlayan düzenlemeye ilişkin değişikliklerin ele alındı. Ayrıca İlahiyat lisans programları ile ilgili beklenti ve öneriler paylaşıldı.

Türkiye genelinde İlahiyat, İslami İlimler ve Uluslararası İslam ve Din Bilimleri Fakültesi olmak üzere toplamda 92 fakültenin olduğunu belirten Saraç,  bu fakültelerde 92 bin 744 öğrencinin eğitim gördüğünü belirterek, bunun kendileri için sevindirici olduğunu söyledi.

Türkiye’de ilahiyat alanında ciddi bir bilgi birikiminin oluştuğuna dikkat çeken Saraç, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu toplantıda pedagojik formasyon derslerinin niçin İlahiyat müfredatına entegre edildiği, Bologna süreci dikkate alınarak öğretim programındaki düzenlemenin hangi esaslara göre yapılacağı, pedagojik formasyon derslerinin müfredatta nasıl yer alacağı ve pedagojik olarak hangi esaslara dikkat edileceği, varsa Eğitim Fakülteleri ile işbirliğinin önemi, İlahiyat programının yanı sıra İngilizce, Arapça ve Uluslararası nitelikteki programlarda bu düzenlemenin nasıl yapılabileceği, halen eğitime devam eden öğrenciler için ne yapılabileceği gibi konular bu toplantıda ele alınıp uygulamada ortak ilkeler belirlenmeye çalışılacaktır.”