SON DAKİKA

CANİKLİ GELİYOR

GÜNDEM, İLÇE HABERLERİ, SİYASET

Acı haberi geldi

Genel, GÜNDEM

Erken önlem alındı

Genel, GÜNDEM, İLÇE HABERLERİ

Hayaller gerçek oluyor

Bu haber 08 Kasım 2018 - 10:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Giresun’un doğal güzellikleri dillere destan Kümbet Yaylası’na, 5,5 kilometre uzunluğunda kızak pisti yapılacak. GİRTAB Müdürü Uzuner, “İnşallah karın ilk yağdığı günlerde Kümbet Yaylası’nda Türkiye’de ve dünyada eşi benzeri olmayan bir kızak pisti hazır olacak” dedi.

 

DÜNYADA BENZERİ BULUNMAYAN BİR KIZAK PARKURU

Son dönemde turizmde yıldızı hızla parlayan Giresun’un, kış turizminde de söz sahibi olması için düğmeye basıldı. Yerli ve yabancı turistlerin Giresun’da en çok tercih ettiği yerlerden Kümbet’te, kış turizmi için kızak pisti yapılması için kollar sıvandı. Yapılacak çalışmayla ziyaretçilerin uçsuz bucaksız ormanların arasında kayak keyfi yaşamaları planlanıyor. Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği Müdürü Tamer Uzuner, Kümbet Yaylası’nın doğası ve endemik bitki örtüsüyle turizmde yıldan yıla büyüyen bir değer olduğunu söyledi. Bölgede yaz turizminin çok hızlı şekilde geliştiğine işaret eden Uzuner, “Buna entegre olarak kış aylarında da tesislerin doluluk oranını artırmak, gelen turistlerin aktivite olarak daha keyifli zaman geçirmesi adına daha önce de dünyada benzeri bulunmayan bir kızak parkuru yapma çalışmamız var” dedi.

PROFESYONELLERİN DE KAYAK YAPABİLECEĞİ BİR ALAN

Uzuner, yaklaşık bir ay önce milli bir kayak sporcusuyla alan incelemesinde bulunduklarını ifade ederek, “Kümbet yayla merkezinden başlayan, iki acil çıkışıyla ana yola bağlantısı olan toplam 5,5 kilometre uzunluğunda, kızakla kayak yapılabilecek parkur söz konusu. Profesyonellerin kayak yapabileceği de bir alan. Kümbet yayla merkezine gelen ziyaretçiler, kızaklarını ve kışlık giysileri kiralayarak veya kendi uygun giysileriyle eğimleri, her manada düzenlemeleriyle başarılı olan bir parkurda yaklaşık 45 dakika kızakla kayak yapma şansını yakalayacak” dedi. Pistte başlangıçta 800, sonra bin 200 ve 2 bin metrelerde, ayrı ayrı acil çıkış noktaları yer alacağını belirten Uzuner, bu acil çıkış noktalarının, insanların çeşitli nedenlerle kayaktan vazgeçme ihtimaline karşı yapılacağını söyledi.