SON DAKİKA

Giresun ve Rize Limanları Uluslararası Turizme Açılmalı

Bu haber 12 Şubat 2019 - 10:11 'de eklendi ve 72 views kez görüntülendi.

Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Timur Bayındır ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, Giresun ve Rize limanlarının ‘Cruise Gemi Turları’ için turizme açılmasının iki ilin ekonomisine çok büyük katkılar sağlayacağına dikkat çektiler.

 

GİRESUN SİZİ BEKLİYOR

Giresun’da son yıllarda turizme yapılan yatırımlar meyvelerini vermeye devam ediyor. Karadeniz turizminin parlayan yıldızı haline gelen Giresun’u 2018 yılında yaklaşık 800 bin yerli ve yabancı turist günübirlik ziyaret etti. 2019 yılında bu rakamın daha da arttırılması için “Giresun Sizi Bekliyor” sloganı ile turizmde yeni bir yol haritası çizildi.

DENİZ ULAŞIMI ŞART

Giresun’a gelen turistlerin ulaşım konusunda hava ve karayolu tercihleri arasına deniz yolunun da eklenmesinin turist sayısında patlama yaşanmasına yol açacağına dikkat çekildi. Turizmciler Giresun Limanı’nın bölgedeki bazı limanlarla birlikte yat ve gemi turizmine açılması halinde ilin ve bölgenin ekonomisine daha fazla katkı sağlayacağına işaret ettiler.

 CRUİSE TURLARI YAPILABİLİR

Türkiye Otelciler Birliği Başkanı (TUROB) Timur Bayındır, Giresun ve Rize limanlarının ‘Cruise Gemi Turları’ için açılmasının çok faydalı olacağını belirterek, “Buralarda Karadeniz cruise turları yapılabilir. Bu konuda limanlarımızın olması faydalı olur. Seferler başlarsa bu limanlar iş yapar, iyi çalışır ve iyi de getiri yapar. Rusya’da limanlar var, Ukrayna, Odesa, Romanya, Bulgaristan’da limanlar var komple bir tur yapılabilir. Ruslar da sıcak bakıyor cruise turlarına. Giresun ve Rize limanları da turizme açılırsa büyük fayda sağlanır” dedi.

KARADENİZ BÖLGESİ’Nİ UÇURUR

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Giresun ve Rize limanlarının da dahil olacağı Cruise turlarının bölgeyi uçuracağını ifade etti. Ayık şunları kaydetti: “Cruise turları hayata geçer ise Giresun ve Rize limanlarında turizm alanında en hızlı geri dönüşü olacaktır. Bu turlar özellikle Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler arasında yapılacaktır. Ek olarak İstanbul’da dahil edilebilir. Bu şehirlerden başlayıp, Karadeniz’e özgü turlar düzenlenebilir. Bu bölgenin imajını da değiştirecektir. Konuya olumlu bakıyoruz.”

HER GÜNE EN AZ 3 BİN ZİYARETÇİ

Limanların birer cruise limanı haline getirilmesinin yaz döneminde her gün en az bir geminin limana uğraması anlamına geleceğini ifade eden Ayık, “3-5 bin kişinin bir anda bölgeye gelmesi bölgenin ekonomik yapısını da değiştirecektir. Şehrin ekonomik hayatı hareketlenecektir. Karadeniz bir iç denizdir. Karayipler de aynı bu özelliğe sahiptir. Oralarda da böyle cruise trafiği bölgeye önemli girdi sağlamaktadır. Bu limanlarımızı bu hale getirirsek hem ekonomik hem de turizm alanında ciddi adımlar atmış oluruz” diye konuştu.

KARADENİZ’DE SEKTÖR CANLANIR

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya da, kruvaziyer ve gemi turizmine ilginin 2016’dan bu yana artış gösterdiğini hatırlatarak, Giresun ve Rize limanlarının yat turizmine açılmasının uygun olacağını söyledi. Bağlıkaya şöyle devam etti: “Rize ve Giresun limanları uluslararası turizme ve yat turizmine açılmalı. Hedefimiz Giresun ve Rize dahil olacak şekilde turizmi canlandırmak. Karadeniz’de turizmin canlanması ayrı bir önem taşıyor.”

TURİST PATLAMASI YAŞANIR

Karadeniz bölgesi 2019 yılında yaklaşık 4 milyon turist ağırladı. Bölgede Trabzon 1 milyon 500 bin turistle en çok turist ağırlayan il oldu. Trabzon’u 931 bin turist ile Rize, 631 bin turist ile Giresun, 607 bin turist ile Gümüşhane takip etti. Bölgede en az turist ağırlayan il ise 200 bin yerli ve yabancı turist ile Artvin oldu. Giresun ve Rize limanlarının turizme açılması halinde bu illeri ve bölgeyi ziyaret eden turist sayısında patlama yaşanacağı ifade edildi.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN