SON DAKİKA

“Giresun hepimizindir”

Bu haber 08 Ekim 2019 - 10:51 'de eklendi ve 100 views kez görüntülendi.

GESOB Başkanı Kara, “Giresunlular olarak siyasi kaygıları bir yana bırakalım. Seferberlik ilanı yaparak, Milletvekillerimizin öncülüğünde bir heyet oluşturalım. Sonuç alınıncaya kadar Ankara’yı mesken tutmayı esnaf teşkilatı olarak öneriyoruz.”

GELECEK KUŞAKLARIN ÖNÜNÜ AÇABİLMEK İÇİN

Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Ali Kara, Giresun’un AK Parti iktidarından daha fazla yatırım ve destek alabilmesi için; iktidarı, muhalefeti, basını ve sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek, Giresun’un kalkınması ve gelişmesi için Giresun Milletvekillerine tam destek olunması ve bu vesile ile Ankara’yı mesken tutma çağrısı yaptı.

Kara, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı;
“Doğu Karadeniz illerinin merkezi konumunda olan ilimiz özelleşme ve özerkleşme kanunu sonucu ekonomik olarak komşu illere göre çok önemli kayıplar yaşamaya devam etmektedir. İlin ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümü için elimizden gelen tüm çabaları ve gayretleri göstererek kısa, orta ve uzun vadedeki önerilerimiz gerek Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak gerek Birliğimizin öncülüğünde Sivil Toplum Kuruluşları olarak Siyasilere, İlgili Bakanlıklara ve Cumhurbaşkanımıza partiler üstü bir anlayışla ilettik ancak Giresun ve Giresunlu’nun sesini bir türlü istenilen şekilde duyuramadık.
Sonuçta komşu iller iktidar imkanlarını en iyi şekilde kullanmanın avantajı ile büyük yatırım hizmetleri alırken ülkede her ile mutat gönderilen kamu bütçeleri ile bizleri ‘yatırım yapılıyor’ diyerek oyaladılar. Giresun hep kaybeden taraf oldu, zaman zaman kamuoyu ile bu olumsuzlukları paylaştığımızda eleştirilen bizler olduk. Sonuçta ise Giresun’la komşu iller arasında uçurumlar oluşmaya başladı. Giresun olarak görüyoruz ki mücadele edildiğinde ve işin peşi bırakılmadığında hizmetler Ordu’da, Trabzon’da, Rize’de nasıl devam ediyor. İlimizde devlet yatırımları büyük oranda durmuşken Ordu’da, Samsun’da, Trabzon’da aralıksız devam etmekte. Rize Çevre Yolu için Karayolları Genel Müdürlüğü acele kamulaştırma kararı çıkarabilmektedir. Bu da kararlı ve dik duran sorunları ortak olarak çözen iradenin başarısı olarak karşımıza çıkmaktadır.
Sonuç olarak işini takip eden iller bu iktidar döneminde çok büyük yatırımlar alabilmekte ve gelişmelerini büyük ölçüde tamamlamaktadır. Giresun olarak bir bütün olup, sorunların çözümü için iktidarı, muhalefeti, basını ve sivil toplumu bir araya gelerek, Giresun’un kalkınması ve gelişmesi için hayati önem arz eden; 1- Giresun Çevre Yolu Projesi, 2-Erzincan, Gümüşhane, Tirebolu, Trabzon Tren Yolu Projesi, 3- Giresun – Dereli, Şebinkarahisar – Sivas Yolu, 4-Giresun Şehir Merkezi Girişi Projesi için, en son Rize çevre yolu için alınan acele kamulaştırma kararı örneği ile sıcağı sıcağına halkımıza seslenerek, Sayın Vekillerimizin ellerinin güçlü olabilmesi için onlara sahip çıkmalıyız.
Bu vesile ile Sayın Milletvekillerimize çağrı yapıyorum. Giresun hepimizindir, bugün ki sorumluluklarımızı yerine getirerek, gelecek kuşakların önünü açabilmek için, tüm Giresunlular olarak siyasi kaygıları bir yana bırakalım. Seferberlik ilanı yaparak, Milletvekillerimizin öncülüğünde bir heyet oluşturarak, sonuç alınıncaya kadar Ankara’yı mesken tutmayı esnaf teşkilatı olarak öneriyoruz.”