SON DAKİKA

GİRESUN YASTA

Genel, GÜNDEM

Giresun, dünya turuna çıkanların durağı olacak

Bu haber 04 Nisan 2019 - 10:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Doğasıyla turizmde ön plana çıkan Giresun, dünya turuna çıkarak Karadeniz Sahil Yolu’nu kullanan turistleri ağırlıyor.

 Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği Müdürü Tamer Uzuner,  “Uluslararası bir yolun üzerindeyiz, hava yolu ve kara yolu ile bağlantımız çok güçlü, bunu da turizmle değerlendirmek bizleri mutlu ediyor” dedi.

 

Doğasıyla turizmde ön plana çıkan Giresun, dünya turuna çıkarak Karadeniz Sahil Yolu’nu kullanan turistleri ağırlamayı hedefliyor.

Baharın gelmesiyle yeşillenen Giresun bu yıl dünya turuna çıkan ilk turistleri misafir etti. Fransa’dan Moğalistan’a doğru yola çıkan iki Fransız aile, güzergahları üzerindeki Giresun’da mola verdi. Aileler, içerisinde Millet Kıraathanesi, sosyal alanlar ve yeşil alanlar bulunan Botanik Park’ta karavanlarıyla konakladı.

Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği Müdürü Tamer Uzuner, Botanik Park alanı üzerinde planlamalar dahilinde karavan kampçıları için de uygun noktalar oluşturulduğunu anımsattı.

Botanik Park’ın karavan kampçıların ilkini ağırladığını belirten Uzuner, “Bu turistler Giresun Kalesi, Zeytinlik Semti ve şehir içerisinde yürüyerek gidilebilecek alanları ziyaret ederek hem Giresun’u gezdiler, hem de şehri daha yakından tanıma imkanına kavuştular.” dedi.

Uzuner, Giresun’da konaklayan ziyaretçiler için kent genelinde birçok gezilebilecek yer olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bugün Fransa’dan gelen turistler Kulakkaya Yaylası, Kuzalan Şelalesi, Mavigöl noktalarını gezerek yollarına devam edecekler. Bu turistler Azerbaycan, İran ve Moğolistan’a kadar gidecekler, bu da Karadeniz Sahil Yolu’nun Giresun’a önem kattığının bir göstergesi. Uluslararası bir yolun üzerindeyiz, hava yolu ve kara yolu ile bağlantımız çok güçlü, bunu da turizmle değerlendirmek bizleri mutlu ediyor.”

Yapılacak çalışmalarla dünya karavan ve çadır kamp alanı haritasına Giresun’da düzenlenmiş noktaları sokarak bin karavan ve 5 bin çadırcıyı 2019-2020 yıllarında misafir etmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Fransa’dan karavanlarıyla dünya turuna çıkarak ailesiyle Giresun’da konaklayan Caroline Cottıneau ise kentin havasına ve insanların sıcaklığına hayran kaldıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Antalya ve Pamukkale’ye de uğradık, Türkiye’nin kıyılarını dolaşarak ilerliyoruz. Karadeniz’de bir tarafınız dağlar yeşil, bir tarafınız da deniz. Giresun’da da konaklama olarak da Botanik Parkı seçtik. Buradaki İl Özel İdaresi yetkililerine yardımlarından dolayı teşekkür ediyoruz.”