SON DAKİKA

Fındıkta büyük oyun yeniden sahnede!

Bu haber 28 Haziran 2018 - 16:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

GZO Başkanı Karan, fındıkta tekele karşı üreticinin tek tutar dalının devlet olduğunu vurgulayarak; “Tekelci zihniyetin yeni sezon öncesi 10 liranın altında bir fındık fiyatı oluşturmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

REKOLTE DÜŞÜK!
Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 2018 yılı tahmini fındık rekoltesinin tespiti için çalışmaların sürdüğünü belirtti. Karan, ilk tespitlere göre bu yıl rekoltenin geçen yıla oranla düşük olduğunun gözlemlendiğini, bunu bilen tekelci zihniyetinde şimdiden harekete geçtiğini ileri sürdü. Tekelci firmanın yeni mahsul fındık alım fiyatını 9-9.5 lira olarak belirlediği ve fındık manavlarına bu konuda talimat verildiği yönünde duyumlar aldıklarını iddia eden Karan, dalın uçundaki ürüne şimdiden fiyat biçerek hesap yapanların hesabının tutmayacağını, üreticinin de bir hesabı olduğuna dikkat çekti.
OYUN BOZULMALI
GZO Başkanı Karan, fındıkta oluşan tekele karşı, üreticinin tek tutar dalının devlet olduğunu belirterek, “Tekelci firma piyasayı manipüle ederek, piyasada bir fiyat oluşturmadan, Toprak Mahsulleri Ofisi fındık alım kampanyası ve fındık taban fiyatını bir an önce belirleyerek kamuoyu ile paylaşmalıdır. 1 Temmuz itibariyle TMO’nun elindeki eski fındıkları 13.25 liradan satışa sunacağını göz önünde bulunduracak olursak, yeni sezonda alım fiyatı bu rakamın altında olmamalıdır. 13.25 liranın üzerinde açıklanacak olan bir fiyat hem üreticinin yüzünü güldürecek hem de tekelcilerin oyununu bozacaktır. Kazanan fındık üreticisi ve Türkiye olacaktır” ifadelerini kullandı.