SON DAKİKA

Fındıkta büyük oyun sürüyor!  

Bu haber 05 Ekim 2018 - 10:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Kozoğlu, fındıkta ihracatın düştüğünü iddia edenlerin doğruları konuşmadıklarını ifade ederek, “Paraya ihtiyaçları varsa bizim gözü ve gönlü tok üreticilerimiz bu desteği de ihracatçıya bağışlasınlar!” diyerek, tekelcilerin değirmenine su taşıma çabasına girenlere çok imalı bir göndermede bulundu.

 

İHRACATTAKİ DÜŞÜŞÜN SEBEBİNİ KENDİNİZDE ARAYIN

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kozoğlu, fındıkta verim ve kalite düşüklüğü nedeniyle ihracatın gerilediğini iddia eden İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı Ali Haydar Gören’in, işine gelmediği için doğruları söylemekten imtina ettiğini kaydetti. İhracatçıların gözünü fındık üreticilerine sağlanan doğrudan gelir desteğine diktiğini belirterek, ihracat rakamlarındaki düşüşün sebebini ihracatçıların kendilerinde araması gerektiğini ifade etti.

YERLİ İHRACATÇILAR TEKELCİ FİRMANIN EMRİNE AMADE

Kozoğlu, “Fındık alanlarının aşırı derecede miras yoluyla parçalanarak kişi başına düşen alanın çiftçinin geçimini sağlayacak miktarda olmaması dolayısıyla, çiftçi ve köylü asgari ücretli olsa bile bir iş bulup şehirlere göç etmektedir. Fındıkta satıcısı olan üreticinin 500 bin olması, alıcıların birbiri ile anlaşan 5-10 ihracatçıdan oluşması ve kendi aralarında anlaşarak fındık fiyatını maliyetlerin altında tutup çiftçiyi sömürmeleri… Yerli ihracatçıların yabancı tekelci firmanın emrine amade olmaları sebebiyle fındığın son 20 yıldan beri maliyetin altında fiyatla satılması ve üreticinin hak ettiği emeğin karşılığını alamaması demektir. Fındık bahçelerinin yaşlı ve ekonomik değerini kaybetmesi ile verimin düşmesi… Rekolte kalite ve verime sıra gelince ise bu yıl verim az fakat fındık kaliteli ve yüksek randımanlı olmasına rağmen alıcılar fındık fiyatını hep aşağıda tutmalarına rağmen ve üreticiyi perişan ettikleri halde ihracatı az yapıyorlarsa burada iki şeye dikkat çekmek isterim.1-Bunun sebebini ihracatçılar kendilerine sormalılar. 2-İhracatı bu ilk aylarda düşük yaparak ve göstererek bakın bu yıl fındığı 12 lira civarında aldık ihracat düştü. Dolayısıyla fındık alımına girmeyen TMO’ya ve piyasaya rakamlarla algı yaratmaktır” dedi.