SON DAKİKA

MHP ADAYINI GERİ ÇEKTİ

Genel, GÜNDEM, SİYASET

GİRESUN KAZANACAK

GÜNDEM, SİYASET

Görele’nin 101. yıl dönümü

GÜNDEM, İLÇE HABERLERİ, SİYASET

“Fındık fiyatı 3 dolar olmalıdır”

Bu haber 06 Ağustos 2018 - 10:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Fiskobirlik Başkanı Bayraktar: “Fındık, rekoltesinin az olduğu bir süreçte dolar bazında geçen seneki fiyatı yakalayamayacaksa bu üreticinin mağdur olduğu anlamına gelir. TMO bu süreçte elindeki stoklanmış fındığı piyasaya sokmak gibi bir yanlışa düşmez ise fiyatın 14-15 lira civarında olmasını bekliyoruz.”

 

REKOLTE GEÇEN YILA GÖRE DAHA AZ

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, fındık fiyatının 3 dolar olması ve TMO’nun elindeki fındığı piyasaya sokmaması gerektiğini söyledi. Rekoltenin az olduğu bir süreçte fındık fiyatının geçen seneki fiyatları yakalayamaması durumunda üreticinin mağdur olacağına dikkat çeken Bayraktar, “Bu sene rekolte geçen yıla göre daha az. Rekoltenin az olduğu bir süreçte dolar bazında geçen seneki fiyatı yakalayamayacaksa bu üreticinin mağdur olduğu anlamına gelir” dedi.

TMO’NUN TAVRI FİYAT İÇİN ÖNEMLİ

Fiskobirlik Başkanı Bayraktar, “Bize göre dünyanın kabul ettiği rakam 3 dolardır. Bize göre de 3 dolar, bugün ne kadar fiyat ediyorsa o olması gerekir. Rekolte bizim tespitlerimize göre 500 bin ton civarında görünüyor. Bu 550, 560, 530 bin ton da olabilir. TMO bu süreçte elindeki stoklanmış fındığı piyasaya sokmak gibi bir yanlışa düşmez ise fiyatın 14-15 lira civarında olmasını bekliyoruz. Bu üreticinin hak ettiği bir fiyattır, bu fiyat bu fındığın minimum değerini verdiği bir rakam olur” ifadelerini kullandı.