Fındık dış kabuğuna gübre önerisi « Giresun İleri Gazetesi

https://www.giresunileri.com/konya-ruzgari-esti/

SON DAKİKA

Fındık dış kabuğuna gübre önerisi

Bu haber 16 Ağustos 2017 - 18:32 'de eklendi ve 250 views kez görüntülendi.

Giresun Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Angın, fındık dış kabuğunun kompost yapılarak bahçelerde doğal gübre olarak uygulanabileceğini söyledi.

Angın, yaptığı yazılı açıklamada, hasat edilen fındıklardan patozlama işlemi sonrası dış kabuk çıktığını belirtti. Can ve mal güvenliği açısından araç yollarında fındık dış kabuklarının yığın halinde bırakılmaması gerektiğini ifade eden Angın, patoz işlemi sonrası uygun yerlere nakledilmesini önerdiği dış kabukların risk taşıdığını ve çevre kirliliği açısından yakılmaması gerektiğini kaydetti.

Değerli organik madde olan fındık dış kabuğunun kompost yapılarak bahçelerde doğal gübre olarak uygulanabileceğini vurgulayan Angın, “Fındık dış kabuğu, olgunlaşmadan gübre amaçlı fındık bahçelerimizde kullanılmamalıdır. Zira bu durumda külleme hastalığı etmenine kışlama ortamı oluşturmakta, ayrıca aflatoksin oluşumunu arttırmaktadır. Değerli bir organik madde kaynağı olan fındık dış kabuğunu kompost yaparak fındık ve sebze bahçelerimizde doğal gübre olarak kullanabiliriz” ifadelerini kullandı.

Bahçelerin uygun yerlerinde dış kabukların bir araya getirilerek ıslatılmasını, kat kat sönmemiş kireç ilave edilmek suretiyle de en az 6 ay olgunlaşması ve pişmesinin sağlanması gerektiğini kaydeden Angın, bu şekilde dış kabukta bulaşıcı hastalık etmeni mikroorganizmaların da yok olacağını aktardı.