SON DAKİKA

“Evde kal Giresun”

Bu haber 24 Mart 2020 - 12:17 'de eklendi ve 520 views kez görüntülendi.

Her türlü canlıyı, pisliği yiyen Çin’den dünyaya bulaşan koronavirüsü olarak bilinen salgınla amansız bir mücadele veriyoruz. İlk önce Çin’de sonra dünyanın her yerinde can alan ve binlerce vakaya neden olan bu illet, ülkemize de giriş yaptı. Devletimizin önlemleri, Sağlık Bakanlığının titiz çalışmaları nedeniyle dünyanın diğer ülkelerine göre daha itinalı bir süreç yaşıyoruz. Bu süreçte ülkemizin vatandaşlarını dünyanın diğer ülkelerinden özel uçaklarla alıp karantinaya alması, açıklanan 100 milyar liralık ekonomik paket, alınan tedbirler halkımızın büyük bir kısmından takdir topluyor. Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın bu süreçte sergilediği performans ise siyasi derslere örnek olacak nitelikte. Kan çanağına dönmüş gözlerine rağmen saygısı, kibarlığı, duruşu ve çabası takdire şayan. İnşallah bu çaba ve mücadele hayırlara vesile olur ve bu illet fazla zarar vermeden çekip gider.
LÜTFEN GEREKMEDİKÇE EVDEN ÇIKMAYIN
Bu süreçte başta İtalya gibi olayı ciddiye almazsak tehlike büyük… İtalya uyarıları dikkate almadığı için şimdiye kadar yaklaşık 5500 vatandaşını koronavirüsten dolayı kaybetti. Her gün 400-500 kişi hayatını kaybediyor. Çünkü hiçbir uyarıyı dikkate almadılar ve normal hayatlarına devam ettiler. Yine İspanya aynı şekilde uyarılara aldırış etmedi ve rutin hayatlarına devam ettiği için yaklaşık 2 bin vatandaşını kaybetti, binlerce de vaka var.
Bakıyoruz ülkemizde de yetkili kurumların tüm uyarılarına rağmen sokaklar, caddeler, parklar, toplu taşıma araçları, toplu alanlar tıklım tıklım dolu. Korona, özellikle tansiyon, astım, kalp rahatsızlığı gibi kronik rahatsızlıkları olan 65 yaş üstü insanları hayattan koparıyor. Bu nedenle devletimiz 65 yaş üstü vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağı getirdi. Ama gelin görün ki herkes sokaklarda.
Birde bunu “Yaşlıları eve kapatıyorlar” diye demagoji yaparak algı oluşturanlar var. Mesele eve kapatmak değil. Anamız, babamız, amcamız büyüklerimizi bu illetten korumak. Onları sevdiğimiz için bu virüsten uzak tutmaya çalışıyoruz. Lütfen genci, yaşlısı, çocuğu fark etmez. Çok basit bulaşabilen bu illetten korunmak için yasak getirilen büyüklerimiz evlerinden çıkmasın. Yaş fark etmeksizin işi olmayan, zorunlu olmayan vatandaşlarımız evlerinde kalsın. Temas sağlanacak, virüs bulaşabilecek her ortamdan uzak dursunlar. Sonra çok geç olabilir. Çin, İtalya, İspanya, Almanya, İngiltere gibi binlerce insanımızı kaybedebilir on binlerce insanımızı da bu hastalığın pençesine atarız. Lütfen!
TEMİZLİK, TEMİZLİK, TEMİZLİK!
Bu hastalık başta olmak üzere bulaşıcı hastalıkların engeli temizliktir. Uzmanlar gece gündüz anlatıyorlar. El temizliği çok önemli… Sık sık en az 20 saniye ellerimizi detaylı bir şekilde ovuşturarak yıkayalım. Yanımızda el dezenfektanı veya kolonya bulunduralım. Sık sık toplu kullanım alanlarında bulunmuşsak ellerimizi yıkayalım, dezenfekte edelim. Evimizde yine toplu kullanım alanlarını dezenfekte edelim, temizleyelim, sık sık havalandıralım. Titiz olalım “Bana bir şey olmaz” demeden fırsat buldukça elimizi yıkayalım, kolonya veya dezenfektan ile ellerimizi temizleyelim. Elimizi ağzımıza, burnumuza, gözümüze sürmeyelim. Giresun’da yaşayanlar olarak hepimizin köyü, yaylası var. Havalar güzel oldukça köyümüze gidelim kalabalık ortamlardan uzak duralım.
SOSYAL MEDYADAN AHKAM KESENLERE SORUŞTURMA AÇILMALI
Ülkemiz genelinde de bu tip olaylarda muazzam bir bilgi ve algı kirliliği var. Böylesi dünya çapında bir afet üzerinden bile siyaset yapan ülkemizde bir güruh var. Yine Giresun ölçeğinde sosyal medyadan “Falanca hastanede şu kadar korona hastası var” diyerek, insanlarda panik oluşturan her kim varsa ama vatandaş ama gazeteci görünümlü provokatör derhal soruşturma açılmadır. Devlet bir karar almışsa, açıklama yapıyorsa sağdan solda duyumlarla kimsenin bu milleti provoke etmeye haddi ve hakkı yoktur. Birde Çin’de başlayıp dünyaya bulaşan bu illet üzerinden İslam’a, din adamlarına, cami ve umrecilere yapılan saldırı var ki onu da bir daha ki yazımda ele alacağım.

Hakan Alpaslan
Hakan Alpaslanhakan@giresunileri.com