SON DAKİKA

HAYIRLI UĞURLU OLSUN

Genel, GÜNDEM

DOĞANKENT’TE ARICILARIN YÜZÜ GÜLÜYOR

Bu haber 03 Ağustos 2017 - 19:10 'de eklendi ve 96 views kez görüntülendi.

Ural, “Yerli ırk arılarda koloni başı 10-25 kg arasında üretim sağlandı. Bunun sonucunda ise Doğankentli bal üreticilerinin yüzü güldü” dedi.

Doğankentli arı üreticilerinden Lütfi Ural, bu yıl kestane, ıhlamur ve ormangülü balında yetiştiricilerin yüzünün güldüğünü söyledi.

Ural, Doğankent’te kestane, ıhlamur ve ormangülü balı hasadının başladığını belirterek bu sezon fındıkta görülen külleme hastalığına karşı verilen ilaçlı mücadele nedeniyle bölgede kestane, ıhlamur ve ormangülü balının etkilediğini ifade etti.

Ural, “Doğankent genelinde melez arı ırklarında bal üretimi yok denecek kadar az olmuştur. Buna karşılık yerli ırk arılarda ise koloni başı 10-25 kg arasında üretim sağlanmıştır. Bunun sonucunda ise Doğankentli bal üreticilerinin yüzü gülmüştür” dedi.

“Son iki yıldır bölgemizde hava şartlarının olumsuzluğu nedeniyle kestane, ıhlamur ve ormangülü balı üretimi yok denecek kadar az seviyelerdeydi” diyen Ural, “Bu sezon ise Doğankent’te kestane, ıhlamur ve ormangülü balı hasadı istenilen düzeyde seyrederek üreticilerin yüzü gülmektedir” diye konuştu.