BEKTAŞOĞLU’NDAN FINDIK ELEŞTİRİSİ « Giresun İleri Gazetesi

SON DAKİKA

BEKTAŞOĞLU’NDAN FINDIK ELEŞTİRİSİ

Bu haber 06 Ağustos 2017 - 19:12 'de eklendi ve 171 views kez görüntülendi.

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, üreticinin dünden itibaren bahçeye girdiğini ancak hala fındıkla ilgili hükümetin bir kararı olmadığını belirterek, “Milli ürünümüz fındık ve onun üreticisi bu şekilde muameleyi hak etmiyor. Bölgemizin geçim kaynağı fındığımızı ortada bıraktılar. Ayıptır, yazıktır ve de günahtır” dedi.

Bölge milletvekilleri, borsa, sanayi odaları, ihracatçı birlikleri, siyasi partiler, STK’lar ve ziraat odaları ve ilgili kuruluşları göreve çağıran Bektaşoğlu, “Sadece bizim çabamız yetmiyor. Bu kişi ve kuruluşlar üreticiye, bölge halkına karşı görevlerini, sorumluluklarını yerine getirsinler. Fındık yerlerde sürünüyor. Korkarak, susarak, kabul ederek bir yere varılmıyor. Tepkimizi göstermeliyiz. Örneğin partiler üstü bir miting yapmalıyız. Buna hazırız” çağrısı yaptı.

Hükümetin fındık politikasını eleştiren Bektaşoğlu, “Bakanlar değişse de Ak Parti’nin politikası, fındığa ve üreticiye bakış açısı değişmiyor. Yeni Bakan da, TBMM’deki uyarıma rağmen alivreci lobilerinin, spekülatörlerinin dediğini yaparak, fındığa sahipsiz bıraktı. Bu güçler şu anda fiyatı 7-8 TL bandında seyreden fındık fiyatından memnun. Yeni sezonun fiyatını da bu düzeyde oluşturmak istiyorlar. Fındık toplanıyor, rekoltesi, fiyatı, kimin alacağı, nasıl pazarlanacağı hala belli değil. Bu rezalettir. Ülkemize diğer tarım ürünlerinin toplamından fazla, yılda ortalama 2,5 milyar döviz girdisi sağlayan, 6 kentin ekonomisinin çarkını döndüren, 8 milyon nüfusun geçiminin bağlı olduğu fındığımıza yapılan bu muameleyi kınıyorum” ifadelerini kullandı.