SON DAKİKA

BATA BATA 15-20 İHRACATÇI KALDINIZ AMA AKILLANMADINIZ!

Bu haber 11 Temmuz 2018 - 12:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Daha şimdiden milyonlarca fındık üreticisinin daldaki fındığına, alın terine, emeğine, çoluk çocuğunun rızkına göz diken fındık baronlarına GZO Başkanı Karan’dan tokat gibi bir cevap geldi.

TEKELCİLERİN KOVASINA SU TAŞIMA ÇABASI

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan, yeni fındık sezonu öncesi piyasayı speküle amaçlı yapılan değerlendirme ve açıklamalara çok sert bir tepki gösterdi. Karan, yapılan değerlendirmelerin kesinlikle ve kesinlikle üreticinin lehine olmadığının altını kalın çizgilerle çizdi. Karan, dalın uçundaki fındığa şimdiden fiyat biçenlerin, tekelcilerin kovasına su taşımaya çalıştığına dikkat çekti.

UNUTMAYIN AZDAN AZ ÇOKTAN ÇOK GİDER

Fındık fiyatının düşük gösterilmesinin akla mantığa sığmadığını kaydeden GZO Başkanı Karan, yaptığı açıklamada, “Fındık hasadı yaklaştıkça, alavere-dalavereciler gün yüzüne çıkmaya başladı. Yok rekolte şu kadar, yok bu kadar. Fiyat şu kadar olacakmış. Beyler siz bunları geçin, üreticinin hakkı gasp etmekten vaz geçin. Çok fındık sattık diye öğündüğünüz, ihracat tablolarına bakın. Bir analiz yapın. 2015-2016 sezonunda dolar bazında kayıp 791, 2016-2017 sezonunda ise kayıp 481 milyon dolar. Şimdi tutmuş 11 lira bandında alivre yapmaya çalışıyorsunuz. Siz hiç akıllanmazsınız. Bata bata 15-20 ihracatçı kaldınız ama akıllanmadınız. Birde çıkıp tekelcileri savunuyorsunuz; ‘Şu kadar fındık alıyor, almazsa ne olacak?’ diyebiliyorsunuz. Peki, üretici üretmekten vazgeçerse ne olacak? Azdan az, çoktan çok gider bunu da unutmayın” ifadelerini kullandı.