SON DAKİKA

Balık katliamları önlenmeli

Bu haber 20 Eylül 2019 - 10:32 'de eklendi ve 62 views kez görüntülendi.

GESOB Başkanı Kara; “Balık tezgahlarında içimizi sızlatacak şekilde standartların çok altında balık ve hamsi satılıyor. Bu katliamların önlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınmasını istiyoruz.”

 

Giresun Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, “Üç tarafı denizlerle çevrili ve önemli iç sulara sahip ülkemizde avcılığı en çok yapılan türlere baktığımızda hamsi, istavrit, mezgit ve palamut öne çıkıyor. Ancak bilinçsiz avlanma ve su kirliliği ürün azalımına sebep olduğu gibi yasadışı, kayıt dışı balıkçılık deniz yaşam alanlarının da tükenmesine sebep olan başlıca unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

Kara, “1 Eylül de sona eren av yasağı sonrası ticari amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğin 16’ncı maddesi gereğince hamsi 9 cm, istavrit 13 cm, mezgit 13 cm altından daha küçüklerinin avlanması, gemilerde bulundurulması, karaya çıkarılması, nakledilmesi ve satılması kesinlikle yasak olmasına rağmen günlerdir balık tezgahlarında içimizi sızlatacak şekilde standartların çok altında balık ve hamsi satışa sunulmakta. Ayrıca daha küçük yakalananlar ise denize dökülmekte veya tezgahlarda ayrıştırılarak balıklar imha edilmektedir” uyarısında bulundu.

Kara “Bu katliamların önlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması için duyarlı vatandaşlarımızdan gelen yoğun serzenişler sonucu, ilgililerin konuya gerekli hassasiyeti göstererek, denizlerimizdeki balık türlerinin neslinin tükenmemesi ve bizden sonraki kuşağında haklarının korunması adına ilgililerin yasayı tavizsiz şekilde uygulaması hususuna hassasiyet göstermesini iş işten geçmeden beklemekteyiz” ifadelerini kullandı.