8 MİLYON DOLAR ÇÖZÜME BİR KATKI SUNMUYOR… « Giresun İleri Gazetesi

SON DAKİKA

8 MİLYON DOLAR ÇÖZÜME BİR KATKI SUNMUYOR…

Bu haber 01 Ağustos 2017 - 20:46 'de eklendi ve 138 views kez görüntülendi.

“Devlet her sene destek adı altında üreticiye 8 milyon dolar veriyor ama bu çözüme bir katkı sunmuyor” diyen FİSKOBİRLİK Başkanı Bayraktar “Türkiye’de mutlaka müdahale alımı yapılmalı ve bu alımlar da FİSKOBİRLİK üzerinden olmalı” dedi.

DESTEK ÜRETİME KATKI SAĞMALIYOR

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Bayraktar, fındıkta yeni sezon öncesi dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Devletin her sene fındık üreticisine verdiği alan bazlı desteğin üretime bir katkı sağlamadığını savunan Bayraktar, müdahale alımlarının da FİSKOBİRLİK üzerinden olması gerektiğini söyledi.

MUTLAKA MÜDAHALE ALIMI YAPILMALI

Bayraktar, “Türkiye’de mutlaka müdahale alımı yapılmalıdır. Bu alımın sadece fiyata endeksli olmadığı kamuoyuna izah edilmelidir. Dünyadaki fındık piyasasını Türkiye yönetmelidir. Bu ürüne yatırımcı çekilmelidir. Bunları yapabilmesi için fiyat istikrarını, stok kontrolünü sağlamalıdır. Piyasadaki spekülasyonları engelleyebilecek ortam oluşturulmalıdır. Bunun içinde devletin kendi eliyle ya da uygun göreceği aracı bir kurumla müdahale alımı yapmalıdır” dedi.

ARACI KURUM FİSKOBİRLİK OLMALIDIR

“Bize göre de bu aracı kurum FİSKOBİRLİK olmalıdır” diyen Bayraktar, “Bu aracı kurum devlet adına gerektiği zaman fındık ürünü çok olan piyasadan fındık almalı, az olduğu zaman gerektiğinde fındık vermeli. Bir fiyat istikrarı oluşturmalı, fakat maalesef bunu başaramıyoruz. Devlet her sene destek adı altında üreticiye 8 milyon dolar veriyor ama bu çözüme bir katkı sunmuyor” dedi.