35 projeye 10 milyon 91 bin TL hibe desteği… « Giresun İleri Gazetesi

SON DAKİKA

İMZALAR ATILDI

Genel, GÜNDEM

35 projeye 10 milyon 91 bin TL hibe desteği…

Bu haber 14 Ağustos 2017 - 18:55 'de eklendi ve 142 views kez görüntülendi.

Tek çağrıda IPARD I. Uygulama Dönemi (2013-2016) hibelerinin %67’si verilecek

 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Giresun İl Koordinatörlüğü, IPARD II Programının ilk çağrısında proje başvurusunda bulunan yatırım sahipleri ile sözleşmelerini imzaladı.

IPARD II 1. Başvuru Çağrı Döneminde; 1 süt üretim tesisi, 6 et üretim tesisi, 1 fındık kırma tesisi, 26 arıcılık ve 1 mermer atölyesi olmak üzere toplam 35 projeye 10 Milyon 91 Bin TL hibe desteği sağlanacağı bildirildi.

IPARD fonlarını ilde daha çok yatırımcıya kullandırmak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini dile getiren TKDK Giresun İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun, işleme tesisleri ile ilgili yatırım yapmak isteyenleri IPARD II Programı’nın ikinci çağrısından faydalanmaya davet etti. IPARD II Programının ilk çağrısı kapsamında alınan projelerle ilgili genel bir değerlendirme yapan Kurşun, “İlimizde hayvancılık projelerinin yoğun olarak alındığı bir çağrı dönemi geçirdik. Bu çağrımız kapsamında 70 baş hayvan kapasiteli kurulacak olan süt üretim işletmesi, ilk defa destekleyeceğimiz bir proje. Besi hayvancılığında ise desteklenecek 6 projenin toplam kapasitesi 400 büyükbaş. Bu yatırımlar tamamlandığında, 50 başı IPARD Programı’nın I. Uygulama Dönemi’nden olmak üzere, toplamda 520 baş kapasiteli AB standartlarında olan sığırcılık işletmelerini ilimize kazandırmış olacağız.

Kırsal turizm sektöründe belirlediğimiz hedefi fazlasıyla aştık ve konaklama tesislerinde mevcut tesislere ek olarak %25’lik oda sayısı ve yatak kapasitesiyle artış sağladık.

Hayvancılık sektöründe ise hedefimiz, AB hibelerinden istifade ederek et ve süt üretimi yapılan işletmelerde, AB standartlarına uygun işletme sayısını en azından %5’lik örneklik seviyesine çıkarmak. Bu kapsamda Giresun’da bulunan yaklaşık 91 bin büyükbaş hayvanın minimum %5’inin (her biri 100 başlık yaklaşık 40 tesis) AB standartları çatısı altında üretilmelerini istiyoruz. Konu ile ilgili yem girdi maliyetlerini düşürebileceğimiz; İlimizin tarla tarımı yapılan Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçelerinde ve ayrıca diğer sahil ilçelerimizde de büyükbaş hayvancılık işletmelerinin asgari ölçülerde disipline edilmesi için (süt işletmelerinde 10 baş, et işletmelerinde 30 baş) Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile model bir çalışmayı devam ettirmekteyiz.

IPARD Programının I. uygulama döneminde ödediğimiz 15 Milyon TL hibeden sonra, II. uygulama döneminin daha ilk çağrısında 10 Milyon TL’lik hibe ödemesi gerçekleştirmek üzere sözleşmeleri imzaladık. 2023’e kadar çıkacağımız çağrılarda, yatırımcılarımızın katkılarıyla bu başarının artarak devam edeceğini ümit etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

BAŞVURULAR 6-28 EYLÜL’DE

12 Haziran 2017 tarihinde çıkılan IPARD II Dönemi II. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında, Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması sektöründeki yatırımlar %50 hibe oranı ile desteklenecek. Başvurular 6 Eylül-28 Eylül 2017 tarihleri arasında kabul edilecek.